• امروز : شنبه - ۱۱ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 2 July - 2022
8
مصاحبه با مهندس سروش غنیمتی، کارآفرین برتر کشور

کارآفرینی برای دانشجویان ساکن خوابگاه ها

  • کد خبر : 146
  • 13 تیر 1399 - 9:24
کارآفرینی برای دانشجویان ساکن خوابگاه ها
با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از دانشجویان دانشگاه های دولتی (مانند تهران و شهید بهشتی) از شهرهای دیگر وارد تهران می شوند و برای گذران زندگی در شهر گرانی مانند تهران

بی شک آموزش کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار، یکی از اهداف کلان کشور است که می بایستی به واسطه ی افراد فعال و با انگیزه، که راه انجام این کار را به خوبی می دانند انجام پذیرد. کارآفرینی مانند یک شمشیر دو لبه است که اگر در جای درست و توسط افراد با تجربه ارائه نشود، نه تنها موفقیتی برای افراد در پی نخواهد داشت بلکه ممکن است آنها را وارد فضایی نابهنجار کند. بدین معنی که فرد به امید کارآفرین شدن، کار فعلی خود را از دست می دهد و بدون دانش کافی نسبت به میزان ریسک شکست در کسب و کار جدید وارد آن شده و اغلب با شکست مواجه شود.
یکی از افرادی که در حوزه ی کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار فعال بوده، و پس از کسب عنوان کارآفرین برتر در سال ۸۸، فعالیت های فراوانی در حوزه مشاوره و آموزش دوره های کسب و کار و مدیریت، علی الخصوص MBA و DBA انجام داده است، مهندس سروش غنیمتی کارآفرین برتر و مدرس سرفصل Business StartUp است.
در ادامه مصاحبه ی تیم مدیران نیوز با آقای مهندس سروش غنیمتی را می خوانید:
مدیران نیوز: در ابتدای صحبت، لطفاً خودتون رو معرفی کنین و بفرمایید چه فعالیت هایی رو تا کنون انجام دادین؟
غنیمتی: با سلام و عرض احترام، بنده سروش غنیمتی، متولد سال ۱۳۵۹ در تهران و فارغ التحصیل رشته MBA از دانشگاه تهران هستم. فعالیت های متعددی رو از سن ۱۶ سالگی در زمینه ی تدریس دروس ریاضی و فیزیک برای دانشجویان و افراد کنکوری آغاز کردم و پس از سال ها تدریس خصوصی، کارم رو بعنوان مدیر روابط عمومی و بازرگانی در شرکت های مختلف ادامه دادم، همزمان در شبکه ی رادیویی تهران و شبکه پنج سیما (برنامه و اما امرزو) بعنوان کارشناس بخش فرهنگ و هنر و تازه های تکنولوژی فعال بودم تا اینکه به واسطه ی هم کلاسی های دانشگاه تهران توانستیم با ایده های موفقی که داشتیم وارد پارک علم و فناوری دانشگاه تهران شده و در همان سال ها به واسطه ی طرح ایجاد اشتغال برای دانشجویان خوابگاهی دانشگاه تهران توانستیم عنوان کارآفرین برتر رو در جشنواره ی تجلیل از کارآفرینان برتر بخش خصوصی از آنِ خودمون کنیم. در ادامه ی روند فعالیت ها وارد مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی شدم و در حال حاضر مدیر مؤسسه ای علمی آموزشی با نام کارنوسازان هستم که در مرکز آموزش های تخصصی دانشگاه شهید بهشتی فعالیت می کند.
مدیران نیوز: لطفاً بیشتر در مورد طرحی که به واسطه ی آن عنوان کارآفرین برتر رو دریافت کردین توضیح بدین؟
غنیمتی: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از دانشجویان دانشگاه های دولتی (مانند تهران و شهید بهشتی) از شهرهای دیگر وارد تهران می شوند و برای گذران زندگی در شهر گرانی مانند تهران با مشکل مواجه هستند تصمیم گرفتیم فعالیت های ساده و پاره وقتی را برای آنها تدارک ببینیم تا هم ایشان مشغول به کار شده و هم از درآمدی که کسب می کنند به علایق خود بپردازند. یکی از برنامه های ما برای این دانشجویان، انجام فعالیت های ساده ای مانند فکس مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ، تشکیل بانک های اطلاعاتی، حضور بصورت پاره وقت جهت اجرای فعالیت های آموزشی و اجرای طرح های پژوهشی بود که به واسطه ی این طرح ها توانستیم ضمن ایجاد اشتغال برای بیش از ده ها دانشجوی دانشگاه تهران، درآمد مناسب را نیز برای آن ها ایجاد کنیم.
مدیران نیوز: شما علاقه ی زیادی به تدریس دارید، از چه زمانی علاقه مند به این موضوع شدید و چه سرفصل هایی رو تدریس می کنید؟
غنیمتی: والده ی بنده معلم بودند و من همیشه ضمن افتخار به شغل ایشان، علاقه ی زیادی به تدریس داشتم. فعالیت اصلی من از سن ۱۶ سالگی و با آموزش دروس ریاضی و فیزیک برای افراد کنکوری و دانشجویان ترم یک دانشگاه شروع شد. علی رغم اینکه بنده خودم کنکور نداده بودم (البته ۱ بار بصورت آزمایشی شرکت کرده بودم) ولی با این وجود به دلیل علاقه ی زیادی که به تدریس داشتم، حتی برای دانشجویان ترم اول دانشگاه هم تدریس خصوصی انجام می دادم. بعد از اینکه رشته ام را از مهندسی معدن به MBA تغییر دادم علاقه ام به مباحث کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار دو چندان شد تا اینکه پس از فارغ التحصیلی، در دوره های تخصصی MBA دانشگاه تهران مشغول به تدریس سرفصل Business Startup یا راه اندازی کسب و کار شدم. در سرفصل راه اندازی کسب و کار، به مباحثی مانند ایده یابی برای شروع کسب و کار، ریسک پذیری در کسب و کار، انواع مدل کسب و کار، کارآفرینی فردی و سازمانی، شاخصه های افراد کارآفرین و سازمان های کارآفرین، چرخه ی راه اندازی کسب و کار از ایده تا عمل، تدوین مدل کسب و کار و مباحثی از این دست پرداخته می شود.
مدیران نیوز: به نظر شما تدریس سرفصل هایی مانند کارآفرینی، چه میزان می تواند به کارآفرین شدن افراد کمک نماید؟
غنیمتی: کارآفرین شدن نه یک شبه اتفاق می افتد و نه از طریق یک کارگاه و یا دوره آموزشی منتقل می شود. بخش مهمی از کارآفرین شدن افراد، به شیوه ی تربیتی، محیطی که در آن بزرگ می شوند، دوستانی که با آنها ارتباط می گیرند و میزان هوش هیجانی و تحمل ابهامی است که افراد دارند. تدریس سرفصل هایی مانند کارآفرینی و یا Business Startup (راه اندازی کسب و کار) می تواند جرغه هایی در ذهن افراد ایجاد کند تا بتوانند بواسطه ی شرایط بالا و تخصص و تجربه ای که در کار کسب می کنند، احتمال موفقیت خود را صد چندان کنند. البته نباید از این موضوع غافل شد که کارآفرینی و کارآفرین شدن موضوعی نیست که لازم باشد برای همه ی افراد اتفاق بیوفتد. شما می توانید فردی کاملاً خلاق و نوآور باشید ولی لزوماً کارآفرینی نکنید، بلکه بتوانید در مجموعه ای پویا استخدام شده و بعنوان نیرویی با انگیزه و مدیری خلاق، آن کسب و کار را موفق نموده و یا واحدی فعال در مجموعه باشید.
مدیران نیوز: در مورد مجموعه ای که در حال حاضر مدیریت اون رو بر عهده دارین بفرمایین؟
غنیمتی: مجموعه ای که بنده در حال حاضر مدیریت اون رو بر عهده دارم، مؤسسه ی علمی آموزشی کارنوسازان است. فعالیت اصلی مؤسسه کارنوسازان برگزاری دوره های آموزشی در عالی ترین سطح آموزش در کشور با عناوین MBA و DBA و با ارائه ی گواهینامه ی معتبر از سوی دانشگاه شهید بهشتی، و همچنین دوره های آموزشی کوتاه مدت با عناوین: مدیریت بازرگانی و تجارت بین الملل، مدیریت بازاریابی، مدیریت فروش، مدیریت مالی، دیجیتال مارکتینگ و … است. از دیگر فعالیت های مؤسسه مؤسسه کارنوسازان ارائه ی مشاوره های تخصصی در زمینه راه اندازی کسب و کار بوده و در بخش آخر برگزاری سمینارها و همایش هایی بین المللی است.
مدیران نیوز: از توضیحات شما بسیار سپاسگزارم. در انتها اگر موضوع یا صحبتی هست بفرمایید؟
غنیمتی: بنده از مجموعه ی ایکانو به جهت اهمیت به مقوله ی کارآفرینی بسیار سپاسگزارم و امیدوارم به واسطه ی تلاش های بی وقفه بتوانید بهترین ها رو برای مخاطبین محترم مجموعه، رقم بزنید.
سایت مؤسسه علمی آموزشی کارنوسازان: www.karenosazan.ir

لینک کوتاه : https://www.modirannews.ir/?p=146

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت، در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.